• info@escoiran.ir

مطالب کاربردی

هوشمندسازی و پایش مستمر HVAC-پیشران انرژی

با توجه به اینکه تاسیسات سرمایش ، گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) از مصرف کنندگان عمده انرژی در بخش ساختمان می باشد، بنابراین بهینه سازی حامل های انرژی و آب در این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این قسمت از مطالب کاربردی به صورت اجمالی به معرفی سامانه های کنترل هوشمند گرمایشی و پایش online پرداخته می شود.

 سامانه کنترل هوشمند موتورخانه گرمایشی امکان کنترل خودکار پمپ ها و مشعل های سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان را فراهم می‌سازد. به کمک این سامانه، تجهیزات بر اساس تغییرات دمای هوای بیرون کنترل می‌شود و شرایط آسایش حرارتی در داخل ساختمان ( دمای آسایش – دمای آب گرم مصرفی ) تامین شود. به عنوان مثال این سامانه در فصول سرد سال و در ساعات اولیه روز (صبح‌ها) به دلیل پایین بودن دمای هوای بیرون، با افزایش کارکرد مشعل‌ها و پمپ‌ها، دمای موردنیاز برای تامین نیاز گرمایشی ساختمان را تامین می‌کند، اما در اواسط روز و با گرمتر شدن هوای بیرون، با کمتر روشن نمودن مشعل‌ها و پمپ‌ها، دمای آبگرم ارسالی به فن کوئل‌ها و یا شوفاژ را کاهش داده تا از کلافکی ساکنین ساختمان در اثر گرم شدن بیش از اندازه داخل ساختمان جلوگیری نماید.

این سامانه دارای چند سنسور حرارتی دقیق (عموما بین 3 تا 5 سنسور بسته به ابعاد موتورخانه ) می باشد

با توجه به هزینه کم این سامانه‌ها و پتانسیل صرفه جویی بالایی که به کمک آن قابل دستیابی می‌باشد، استفاده از این سامانه به عنوان یکی از بهترین راهکارهای زود بازده صرفه جویی انرژی شناخته می‌شود. علاوه بر  این به کمک این راهکار می‌توان در برق مصرفی پمپ‌های موجود در سیستم گرمایشی نیز صرفه جویی نمود.

شماتیک یک سیستم کنترل هوشمند موتورخانه گرمایشی در شکل زیر نمایش داده شده است.