ضوابط اجرايي مديريت مصرف برق اعلام شد

بهار رو به پايان است و با نزديک شدن فصل تابستان و افزايش مصرف برق چارچوب برنامه‌هاي كاهش و كنترل پيك شبكه سراسري با تعرفه‌هاي مختلف و برنامه‌هاي مورد نياز براي پاسخگويي بار از سوي شرکت توانير اعلام شد.

فعاليت‌هاي مديريت مصرف برق همه ساله با ورود به نيمه دوم خرداد ماه، به‌صورت رسمي در کشور آغاز مي‌شود؛ برهمين اساس در سال جاري نيز فعاليت‌هاي مديريت مصرف برق كه اساس آن ارائه مشوق‌هايي جهت جلب همكاري مشتركان براي كاهش مصرف برق است، با دستور و هماهنگي شركت توانير در دستور کار قرار گرفته است. اين طرح‌ها كه به‌صورت هدفمند تدوين شده دربرگيرنده تمام مشتركان به‌جز مشتركان خانگي و روشنايي معابر مي‌شود.

براساس اين گزارش ويژگي مشترك همه اين طرح‌ها، تشويق‌محور و اختياري بودن آنهاست، به گونه‌اي كه مشتركان براي همكاري به منظور مديريت مصرف برق ترغيب شوند. اجراي اين طرح‌ها به‌صورت سراسري، همه‌ساله از نيمه خرداد ماه به‌صورت رسمي آغاز مي‌شود و تا 15 شهريور ماه ادامه دارد كه البته تنها در يك مورد، طول دوره همكاري براي مشتركان اداري و ديماندي، از ابتداي خرداد تا پايان شهريور ماه تعريف شده است. براي سال جاري نيز به گفته مديرعامل شرکت توانير براي کاهش مصرف سوخت سه طرح تشويقي برنامه‌ريزي شده است که يکي از آنها جابه‌جايي برنامه تعطيلي فصلي و دوره‌اي آنها براساس زمان پيک مصرف برق است که در اين طرح جلوگيري از کاهش توليد صنايع و مقابله با رکود نيز در نظر گرفته شده است. از سوي ديگر و به گفته مديرعامل شرکت توانير در راستاي اجرايي کردن اهداف پيش‌بيني شده براي کاهش مصرف برق مذاکراتي نيز با مصرف‌کنندگان بخش صنايع پيش از 15 خردادماه صورت گرفت تا مشخص شود در چه دوره زماني مصرف خود را کاهش مي‌دهند و با خروج آنها از مدار، ظرفيت ايجاد شده در ساير بخش‌ها چگونه بايد صرف شود. به گفته آرش کردي، تاکنون شاهد رشد 3/ 9 درصدي پيک مصرف برق بوده‌ايم که اين عدد در سال‌هاي گذشته 4 تا 5 درصد بوده است. براساس آمار اعلام شده از سوي مديرعامل شرکت توانير تا به امروز پيک 49 هزار و 700 مگاواتي را تجربه کرديم که پيش از اين بيشترين مصرف برق در مدت مشابه سال 45 هزار و 500 مگاوات به ثبت رسيده بود که اين نشان از زنگ خطر براي ادامه مصرف در تابستان است.

ضوابط اجرايي کاهش مصرف

ضوابط اجرايي برنامه‌هاي پاسخگويي بار جهت كاهش پيك براي سال جاري در برگيرنده سه گروه «صنايع، کشاورزي و اداري و ساير مصارف» مي‌شود. در اين خصوص و در راستاي اجراي اقدامات مديريت مصرف در زمان اوج بار، جهت همكاري صنايع در برنامه كاهش قطع بار سه ضابطه در نظر گرفته شده است که در اين خصوص مي‌توان به «جابه‌جايي تعطيلات هفتگي از روز جمعه به يكي از روزهاي مياني هفته، كاهش بار ساعات اوج به مدت 5 روز مستمركاري و كاهش 24 ساعته بار (انجام تعميرات و تعطيلات سالانه) به مدت حداقل 5 روز مستمر كاري در محدوده زماني اجراي برنامه با اطلاع قبلي شركت برق» اشاره کرد.

درخصوص جابه‌جايي تعطيلات هفتگي که از آن مي‌توان به‌عنوان يکي از روش‌هاي کاهش بار مصرف ياد کرد نيز در برنامه‌ريزي صورت گرفته پيش‌بيني شده که صنايع جابه‌جايي تعطيلات هفتگي را با هماهنگي قبلي با شركت‌هاي برق منطقه‌اي و توزيع صورت دهند و درخصوص جابه‌جايي تعطيلات هفتگي از روز جمعه به روزهاي مشابه مياني هفته (شنبه تا چهارشنبه) اين امکان پيش‌بيني شده تا صنايع به‌صورت داوطلبانه اقدامات لازم را صورت دهند.

در کنار صنايع و براساس ضوابط اجرايي برنامه‌هاي پاسخگويي بار جهت كاهش پيك مصرف مواردي نيز براي بخش کشاورزي در نظر گرفته شده است که در اين خصوص مي‌توان به طول دوره همكاري از 15 خرداد تا 15 شهريور اشاره کرد. از سوي ديگر در صورت همكاري در مرداد ماه مقدار 20 درصد به پاداش همكاري افزوده خواهد شد. همچنين در مناطق داراي تعرفه غيرگرمسير حداكثر مقدار انرژي مصرفي مجاز در زمان اوج بار 150 كيلووات ساعت پيش‌بيني شده است.

از سوي ديگر و به منظور تشويق مشتركان ديماندي كشاورزي نيز جهت مشاركت در برنامه پاسخگويي بار براي مديريت مصرف در ساعات اوج بار شبكه سراسري برق ضوابطي پيش‌بيني شده که در اين خصوص مي‌توان به طول دوره همكاري از 15 خرداد تا 15 شهريور ماه اشاره کرد. همچنين مشتركي مي تواند در طرح شركت کند كه داراي وسايل اندازه گيري و يا ديتالاگر مناسب براي ثبت ميزان مصرف بار روزانه باشد.

برنامه‌ريزي صورت گرفته حداقل بازه قابل قبول همكاري طي دوره زماني اجراي طرح حداقل 5 روز كاري متوالي است. علاوه بر بخش صنعت و کشاورزي شرکت توانير مواردي را در راستاي كاهش بار اداري و ساير مصارف پيش‌بيني کرده که در اين خصوص مي‌توان به طول دوره همكاري از ابتداي خرداد ماه تا انتهاي شهريور ماه اشاره کرد. از سوي ديگر براي اين گروه نيز حداقل بازه قابل قبول همكاري طي دوره زماني اجراي طرح حداقل 5 روز كاري متوالي است.

پرونده 95

از سوي ديگر و براساس آمار اعلام شده از سوي شرکت توانير سال گذشته صرفه‌جويي اعمال شده در 4 هزار و 800 واحد صنعتي درقالب طرح‌هاي تعطيلات و تعميرات، ذخيره عملياتي و مولدهاي اضطراري و راه طرح ذخيره عملياتي صورت گرفته که همين امر تشويق 140 ميليارد توماني شرکت توانير به صنايع را به‌دنبال داشته است. همچنين براساس آمار اعلام شده سال گذشته در مجموع 43 هزار مشترک کشاورزي با صنعت برق همکاري داشته‌اند. در بخش عمومي و اداري نيز 500 مشترک در راستاي کاهش مصرف برق همکاري داشته‌اند. حال در سال جاري و با توجه به پيش‌بيني صورت گرفته مبني بر عبور پيک مصرف برق از 55 هزار مگاوات شرکت توانير ادارات دولتي را موظف به کاهش حداقل 10 درصدي مصرف نسبت به سال گذشته کرده است، سال گذشته پيک مصرف برق برابر با 52 هزار و 790 مگاوت بود.

 

روزنامه دنياي اقتصاد- 1396/03/28

  • آمار سایت:
  • امروز: 12
  • |
  • این ماه: 2839
  • |
  • مجموع: 245149
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…