گزارش بهینه‌سازی انرژی و محیط ‌زیست در بخش ساختمان تصویب شد

تصویب گزارش آغازین(Inception Report)  پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌ زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار در جلسه رسمی کمیته راهبری صورت گرفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، با حمایت ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی، پروژه «بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)، برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌ جمهوری از اوت 2016 شروع به کارکرد و تاکنون 5 جلسه کمیته هماهنگی پروژه (Project Review Committee) به‌منظور بررسی‌های فنی و اجرایی این پروژه تشکیل‌شده است.

یداله سبوحی، دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و مجری ملی پروژه در این جلسه گفت: به منظور بررسی فعالیت‌های فنی و مشارکت اعضا کمیته راهبری در اجرای پروژه، جلسات کمیته هماهنگی پروژه (Project Review Committee) به صورت ماهانه و جلسات رسمی کمیته راهبری دو بار در سال برگزار می‌شود.

وی در ادامه گفت:  در اولین جلسه رسمی کمیته راهبری پروژه (Project Steering Committee) گزارش آغازین (Inception Report) پروژه «بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» ارائه و به تصویب رسید. این گزارش به‌عنوان مبنای اصلی و کلیدی سنجش موفقیت پروژه در نظر گرفته می‌شود.

در این جلسه آن ماری اسلات کارلسن، نماینده مقیم برنامه عمران ملل متحد، گفت:  اجرای چنین پروژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی به‌عنوان یک پروژه مشترک بین دولت ایران، صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) و برنامه عمران ملل متحد (UNDP)، ملزم به برگزاری جلسات اصلی کمیته راهبری است و این جلسات به‌عنوان جلسات راهبری و مدیریت ارشد پروژه در نظر گرفته ‌شود.

نمایند مقیم برنامه عمران ملل متحد افزود:  گزارش آغازین پروژه که در جلسات هماهنگی پیشین به‌صورت مفصل مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته و توسط تیم اجرایی پروژه تهیه‌ شده است از اهمیت بسزایی برای برنامه عمران ملل متحد (UNDP) برخوردار است و مبنای پایش و ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین ایشان یادآور شدند این پروژه علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی دستاوردهای متنوعی ازجمله اشتغال‌زایی و رونق اقتصاد بازار را خواهد داشت.

زوران مرواج، مشاور ارشد بین المللی پروژه، در بخش دیگری از این نشست با اشاره به  شرایط موجود در ایران، بیان کرد: اجرای این پروژه بسیار دشوار است چراکه کشور ایران از انرژی غنی است و شرایط ایران قابل مقایسه با اروپا نیست و مؤلفه دوم پروژه فضای مناسبی برای تمرین و بررسی مشکلات و چالش‌ها است.

هاله بختیار، مدیر ملی پروژه، بیان کرد: از جمله نتایج مورد انتظار ذکر شده در سند پروژه کاهش مصرف انرژی گرمایی (TEC) به میزان 60 درصد در ساختمان‌های درحال ساخت و 25% در ساختمان‌های پایلوت با توجه به سناریوی روند موجود و کاهش یک ‌میلیون تن انتشار گاز کربن دی اکسید به صورت تجمعی است. همچنین شاخص اشتغال‌زایی که در سند اولیه موجود نبوده ولیکن هم¬اکنون از جمله شاخص¬ها و معیارهای بسیار مهم پروژه می‌باشد و تلاش بر این خواهد بود که این اشتغال‌زایی در حوزه بخش خصوصی و با حمایت شرکت¬های دانش‌بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی که زیرساخت‌های بازار انرژی و محیط زیست خواهند بود، ایجاد شود.

بر اساس این گزارش، در کمیته راهبری پروژه، تیم مدیریت پروژه؛ برنامه عمران منطقه¬ای ملل متحد (UNDP)؛ وزارت امور خارجه کشور؛ وزارت نفت؛ وزارت نیرو؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت راه و شهرسازی؛ سازمان برنامه و بودجه کشور؛ شرکت ملی گاز ایران؛ سازمان نظام مهندسی تهران؛ شهرداری تهران؛ شرکت بهینه¬سازی مصرف سوخت؛ سازمان ملی استاندارد ایران؛ سازمان محیط زیست؛ مرکز تحقیقات راه، شهرسازی و مسکن؛ انجمن شرکت‌های خدمات انرژی؛ اتاق بازرگانی صنایع، معادن، کشاورزی تهران به عنوان اعضا کمیته راهبری حضور دارند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری- 1396/03/20

  • آمار سایت:
  • امروز: 12
  • |
  • این ماه: 2839
  • |
  • مجموع: 245149
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…