مشوق‌هاي جديد مديريت مصرف

طرح‌هاي تشويقي مديريت مصرف برق با محوريت ارائه مشوق به مشتركان کليد خورد.

فعاليت‌هاي مديريت مصرف برق همه ساله با ورود به نيمه دوم خرداد ماه، به‌صورت رسمي در کشور آغاز مي‌شود؛ برهمين اساس در سال جاري نيز فعاليت هاي مديريت مصرف برق كه اساس آن ارائه مشوق‌هايي جهت جلب همكاري مشتركان براي كاهش مصرف برق است، با دستور و هماهنگي شركت توانير آغاز شد. اين طرح‌ها كه به‌صورت هدفمند تدوين شده دربرگيرنده تمام مشتركان به جز مشتركان خانگي و روشنايي معابر مي‌شود.

علاوه بر طرح‌هاي تشويقي در سال جاري سه طرح «ذخيره عملياتي، طرح تعطيلات و تعميرات و استفاده از مولدهاي خودتامين» نيز از سوي شرکت مادرتخصصي مديريت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق ايران (توانير) و با همكاري شركت هاي برق منطقه‌اي و توزيع برق در دستور کار قرار گرفته است. بازسازي خطوط توليد را مي‌توان يکي از اهداف پيش‌بيني‌شده سه طرح مذکور دانست. براساس طرح‌هاي پيش‌بيني شده در بخش كشاورزي برنامه ويژه‌اي براي كاهش بار مصرفي در کشور پيش‌بيني شده است كه براساس آن كشاورزان مي‌توانند از طريق هماهنگي با شركت‌هاي توزيع برق استان خود در 4 ساعت پيك مصرف، اقدام به خاموش کردن موتورهاي آب خود کنند و در مقابل از ساعت 20 از برق رايگان در ساير اوقات شبانه‌روز استفاده كنند. در برنامه كاهش بار برنامه‌ريزي‌شده اداري و ساير مصارف نيز، مشتركان ديماندي و اداري با كاهش حداقل 10 درصدي مصرف برق مشمول دريافت پاداش همكاري خواهند شد. براساس اين گزارش ويژگي مشترك همه اين طرح‌ها، تشويق‌محور و اختياري بودن آنهاست، به گونه‌اي كه مشتركان براي همكاري با برق ترغيب شوند. اجراي اين طرح‌ها به‌صورت سراسري، همه‌ساله از نيمه خرداد ماه به‌صورت رسمي آغاز مي‌شود و تا 15 شهريور ماه ادامه دارد كه البته تنها در يك مورد، طول دوره همكاري براي مشتركان اداري و ديماندي، از ابتداي خرداد تا پايان شهريور ماه تعريف شده است. اين گزارش حاكي از آن است كه در حال حاضر بيش از 5 هزار واحد صنعتي به‌صورت اختياري با صنعت برق همكاري مي‌كنند. در نتيجه اين همكاري‌ها، مشتركان از تخفيفات بسيار مناسبي در بهاي برق مصرفي برخوردار مي‌شوند كه در نهايت كاهش هزينه تمام شده در توليد و نيز اشتغال‌زايي را نيز به دنبال دارد. از سوي ديگر آمار منتشر شده از سهم مصارف مختلف در سال 95 بيانگر آن است که سال گذشته بيشترين سهم مصرف در کشور به بخش خانگي اختصاص داشته است. سهم بخش خانگي نيز در اين سال برابر با 2/ 33 درصد بوده است. سهم بخش عمومي نيز 95 برابر با 8/ 9 درصد است و بخش کشاورزي نيز در اين مدت زمان مذکور سهمي 9/ 15 درصدي داشته است. همچنين سهم بخش صنعت نيز در سال 95، 32 درصد بوده، در عين حال سال گذشته بخش‌هاي روشنايي معابر و ساير مصارف (تجاري) به ترتيب سهمي 8/ 1 و 3/ 7 درصدي داشته‌اند.

تورم توليدکننده برق در سال ۹۵

همچنين بر اساس آمار اعلام شده از سوي مرکز آمار ايران، تورم توليدکننده برق در تمامي فصول سال ۹۵ به جز فصل پاييز، روند صعودي داشته است. مرکز آمار ايران شاخص کل قيمت توليدکننده برق را بر مبناي سال پايه 90 اعلام کرده که بر اساس آمار مذکور مي‌توان گفت نرخ تورم سال 95 نسبت به سال قبل آن  5/ 4 درصد کاهش داشته است. از سوي ديگر آمار اعلام شده از تفکيک ساعت اوج بار نيز بيانگر آن است که اين شاخص در سال 95 نسبت به سال 94 نيز افت 36/ 4 درصدي داشته است.

درخصوص شاخص قيمت توليدکننده بخش برق در ساعات ميان بار نيز آمار اعلام شده از روند نزولي اين شاخص در سال 95 نسبت به سال 94 حکايت دارد. براساس آمار اعلام شده اين شاخص در سال 95 نسبت به سال 94 نيز افتي 39/ 4 درصدي داشته است. از سوي ديگر بررسي اين شاخص در ساعات کم بار نيز در سال 95 نسبت به سال ماقبل آن افت 83/ 4 درصدي داشته است.

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد - 1396/03/18

  • آمار سایت:
  • امروز: 12
  • |
  • این ماه: 2839
  • |
  • مجموع: 245149
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…