ورود 60 طرح برقي براي عبور از پيک تابستان

مديرعامل برق منطقه‌اي تهران گفت: حدود ۶۰ طرح براي گذر از پيک تابستان امسال به ارزش ۵۰۰ ميلياردتومان تعريف و بخش عمده اعتبارات هم جذب شده است.

غلامرضا خوش خلق در مصاحبه با خبرگزاري صدا و سيما با اشاره به اينکه بخشي از اين طرح‌ها به مدار آمده و بخشي ديگر در حال آماده‌سازي است، افزود: پست ۴۰۰ کيلووات سعادت آباد نمونه‌اي از ۶۰ طرح پيش بيني شده و خطوط هوايي و زميني نيز برخي از اين طرح هاست که بيش از ۲۵۰ کيلومتر کابل زيرزميني تاکنون اجرا شده است. وي افزود: در دوره نوروز مجوز کار ۸ طرح کابلي را از شهرداري دريافت کرديم که ۵ طرح تمام شده؛ يک طرح در حال اجراست و ۲ طرح ديگر را نيز شروع کرديم. مديرعامل برق منطقه‌اي تهران درباره نيروگاه‌هاي کوچک و پراکنده (DG) نيز گفت: پارسال ۵۰ مگاوات سهميه اين نوع نيروگاه را داشتيم که با کمک بخش خصوصي وارد مدار کرديم و امسال نيز با استفاده از سرمايه کوچک ۵۰ مگاوات ديگر به مدار مي‌آوريم تا در محل مصرف به بهره‌برداري برسد. خوش خلق با اشاره به اينکه حدود ۱۰۰۰ مگاوات توافق‌نامه براي ساخت نيروگاه (DG) صادر شده است، افزود: ۵۰۰مگاوات از اين نيروگاه‌ها در دست اجراست.

وي تاکيد کرد: دو نيروگاه متوسط نيز هر کدام به ظرفيت ۵۰۰ مگاوات پيش بيني شده است که اميدواريم بخش خصوصي ساخت آن را شروع کند. خوش خلق گفت: برق منطقه‌اي تهران ۲۵ درصد مشترکان کشور را در خود جاي داده که شامل ۸ ميليون و ۳۰۰ هزار مشترک است. وي افزود: حدود ۲۰ درصد کل تاسيسات برق کشور نيز در محدوده برق منطقه‌اي تهران (استان‌هاي تهران، البرز و قم) قرار دارد. مديرعامل برق منطقه‌اي تهران به ويژگي‌هاي اين منطقه با وجود مناطق حساس مانند سفارتخانه‌ها، وزارتخانه‌ها و مناطق امنيتي اشاره کرد و گفت: تامين برق اين مناطق از حساسيت بالايي برخوردار بوده و مسووليت سنگين آن بر دوش برق منطقه‌اي تهران است. خوش خلق افزود: ۱۲ هزار مگاوات نيروگاه نصب شده در محدوده برق منطقه‌اي تهران وجود دارد که بخش زياد آن خصوصي و بخش ديگري در حال واگذاري است. وي با اشاره به اينکه حدود ۱۰۰۰ ميليارد تومان از محل فروش برق (منابع داخلي) سالانه به‌دست مي‌آوريم، گفت: اما نياز نقدينگي به‌طور کامل تامين نمي‌شود و اين درآمد هم به خاطر نرخ‌هاي پايين (ميانگين ۶۰ تومان براي هر کيلووات ساعت) کافي نيست. خوش خلق به اجراي قانون تثبيت قيمت‌ها در سال ۸۶ اشاره کرد و افزود: اين قانون در سال ۸۹ همزمان با هدفمندي يارانه‌ها پابرجا بود و از آن پس با وجود تغيير قيمت برق، بخش عمده‌اي از درآمد برق به سازمان هدفمندي يارانه‌ها پرداخت مي‌شد و به همين دليل شتاب سرمايه‌گذاري در صنعت برق کم شد و عقب افتادگي در آن به وجود آمد. وي اضافه کرد: از آنجا که برق منطقه‌اي تهران قدمت زيادي دارد فرسودگي زيادي نيز در برخي تاسيسات برق اين منطقه وجود دارد و عمر برخي تاسيسات به بيش از ۵۰ سال مي‌رسد که چالش پيش روي ما در بهينه‌سازي است.

منبع: خبرگزاري صدا و سيما - 1396/03/02

  • آمار سایت:
  • امروز: 12
  • |
  • این ماه: 2839
  • |
  • مجموع: 245149
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…